Na Ecce Homo Historic se sjely krásné stroje

Sdílet

Novinky | úterý 18.09.2018

Nový dvoudenní koncept Ecce Homo Historic začal sobotní ranní výstavou na Radniční ulici. Vozidel a motocyklů bylo přihlášeno přes dvě stovky, výstava pokračovala až na Hlavní náměstí, které bylo centrem představování krásných veteránů.


To si vzal za své brněnský moderátor, majitel krásného brouka, Lukáš Karásek. Ten sám nám do Šternberka přivezl Volkswagen transportér druhé generace ve verzi Westfalia, tedy obytný vůz z roku 1973, za sebou veze VW Brouka ve verzi Speedster. Lukáš Karásek vyzpovídal ty nejkrásnější a nejvzácnější stroje, které se ve Šternberku objevily, např. pana Bohumíra Pokorného s Tatrou 97 z roku 1938 nebo Milana Hájka z Praga klubu Praha, který k nám dovezl přenádhernou Aero Minor Sport, rok výroby 1949. U představování nechyběl také třeba Jiří Virág se svojí sajdkárou SRS Yamaha. Diváckou anketu vyhrál v kategorii AUTO pan Ivan Kašpar s krásným Chevrolet Corvette z roku 1969 a v kategorii MOTO se divákům nejvíce líbila ČZ 125T pana Jaroslava Louna.

 

Milan Hájek, Aero Minor Sport, foto: David Sedlák
 
rodina Lounova, foto: David Sedlák
 

Od 13. hodiny se obrovský počet, téměř 70 posádek (v minulých letech soutěžilo kolem 20ti posádek), vydalo na Rally Ecce Homo Historic po okolí. Jejich letošním cílem byl městys Náměšť na Hané. Účastníci rally projížděli pěknými vesničkami v okolí Šternberka, plnili připravené úkoly a odpovídali na otázky připravené v itineráři, které dostali těsně před startem. Ten byl umístěn na Partyzánské ulici. Nejlépe zvládl Rally Ecce Homo Historic pan Petr Pavelčík s ČZ 150C, který tedy vyhrál i kategorii motocyklů. Druhé místo obdržel  Antonín Pavela se Škodou Tudor z roku 1951, ten je také vítězem kategorie automobilů a třetí místo absolutně získal Kamil Grygar s vozem Innocenti Mini, rok výroby 1967. Tyto výsledky jsme vyhlašovali na sobotním Moravském večeru, který byl pro účastníky připraven na nádvoří Státního hradu Šternberk. Kromě rally a diváckých anket jsme vyhlásili posádku s nejvhodnějším oblečením v obou kategoriích. Mezi automobily opět zvítězili manželé Belkovi, soutěžící s Jawou Minor 1. Tito si cenu odnáší pravidelně každým rokem. V kategorii motocyklů pohár a věcnou cenu získal Radek Henzel s Ardie TM500. Odborná porota během víkendu také určila TOP účastníky celé akce a vybrala Roberta Kubelku se Zbrojovkou Z4 Roadster, pana Ing. Jaroslava Krajíčka s Indianem Scout 101 z roku 1931 a pana Michala Dostála s nádherným Rolls Roycem Silver Dawn, rok 1954.

 

Rolls Royce Silver Dawn, foto: Tomáš Továrek
 

Při nedělních jízdách pravidelnosti jsme nejpre na trať vypustili ty rychlejší stroje. Systém startování jsme museli poupravit, aby docházelo k co nejmenšímu dojíždění se na trati. Ani tak se tomu pokaždé nedalo zabránit, ale mnoha účastníkům jsme přišlíbili, že seřadíme startovní pole podle rychlosti, aby ty krásné staré stroje neohrožovali na trati rychlejší novodobější „závodničky“. Byla to novinka pro  všechny a po mnohaleté praxi to pro letité účastníky byla velká změna. Předjezdcem nedělních jízd pravidelnosti byl George Negru s velmi originálním speciálem Škoda100 Georgina GTR, který uzavíral trať před každou jízdou. Vzhledem k neskutečně velkému počtu přihlášených účastníků na jízdy pravidelnosti se musel upravit na časový harmonogram na pouze jednu tréninkovou a dvě soutěžní jízdy. Absolutní prvenství auto + moto v nedělních jízdách pravidelnosti získal Petr Vdovićík z CKHM Ostrava, který u nás startoval s Jawou 250/11, soutěžil v kategorii motocyklů do roku 1955 a jeho diference mezi dvěmi soutěžními jízdami činila neuvěřitelných 0,01 s. Opravdu jen setina sekundy zajistila panu Vdovićikovi prvenství. Druhé místo získal Lukáš Neumann s ČZ 175, s rozdílem časů 0,03 a na třetí příčce se umístil Radek Michna s vozem Austin Mini, s diferencí 0,04. Gratulujeme všem, komu se podařilo zajet na setinky stejné obě soutěžní jízdy.

 

Petr Vdovićík, Jawa250/11, CKHM Ostrava, vítěz EH Historic 2018, foto: Tomáš Továrek
 

Novinkou pro letošní rok byly oslavy Porsche 70 let. Do našeho města dorazilo 25 majitelů krásných vozů Porsche, od hodně starých, po ty novější. Byli jsme svědky opravdu krásných strojů, Porsche 944 rallye, 968 cabrio, 911 turbolook, boxster hardtop a mnohé další krásné porsche vozy. I mezi nimi jsme vyhlašovali ty nejlepší s nejpodobnějšími časy obou jízd. Všichni, i ostatní účastníci, dostali knihu 100 let Ecce Homo, pamětní minci Ecce Homo Historic 2018 a propagační materiály Města Šternberk. Vítězům pak ceny věnovali Olomoucký kraj a společnost Car Media.

 

Porsche na sobotní výstavě, foto: Tomáš Továrek
 
Porsche na nedělních jízdách pravidelnosti, foto: Tomáš Továrek
 

Nejstarším účastníkem mezi automobily byl v letošním roce pan Foukal s AERO 662 z roku výroby 1932, nejstarší motocykl přivezl pan Jiří Zemánek, který vlastní Matchless 1000 sv, rok výroby 1925. Klubem s největším počtem přihlášených účastníků byl opět Historic Car Club Mohelnice. Děkujeme všem, kteří do Šternberka přivezli krásné stroje a přístí rok na viděnou.

Milena Schärferová, tisková mluvčí AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK
 

 

 

 

 

 

NSA
FIA
Plán akcí 2024
Olomoucký kraj
Sternberk
EXCALIBUR ARMY
RADIO HANA
ECCE HOMO PARK
UAMK
TV Morava
CarTec Olomouc
OLTV.CZ
ZZIP.CZ
facebook skupina ecce homo šternberk