Sen o Dakaru je realitou

Sdílet

Novinky | neděle 18.01.2015

Legendární kamion LIAZ z číslem 627 se po třiceti letech úspěšně vrátil do Dakaru.
Přesně před třiceti lety vyjela první LIAZka na nejtěžší závod slavnou Rally Paříž Dakar. Na startu LIAZka obdržela číslo 627 a pilotoval ji Jiří Moskal. Před časem prošla tatáž LIAZka nákladnou a důkladnou renovací a i dle slov pana Moskala je dokonce v lepší kondici než před třiceti lety. V neděli 11.1.2015 slavnostně dorazila celá expedice do Dakaru. Jedná se historický okamžik, jelikož účastníci tímto činem si připomněli třicetileté výročí první cesty této automobilové legendy.


Za doprovodu asistenčního vozidla Škoda Yeti ÚAMK v pořádku dorazila LIAZka do Dakaru a k slavnému Růžovému jezeru. Odtamtud vedly kroky členů expedice na památné místo cíle Rally Paříž Dakar z roku 1985 a následně celá expedice navštívila místní sirotčinec.
 
Situaci po dojezdu hodnotil sám prezident ÚAMK ČR JUDr. Oldřich Vaníček takto: "Sluníčko bohužel svítí jen občas a fouká tu silný vítr, který zvedá písek. Bohužel snad i kvůli počasí není jezero zbarveno dorůžova. Budeme se také snažit sehnat náhradní pneumatiky, které jsme prorazili po cestě sem, jelikož silnice tu mají podobné roletě a výstupky jsou vysoké mezi 38 až 43 cm. Buď je přeletíte osmdesátkou anebo budete skákat. My volíme rychlejší variantu, a tak vždy doufáme, že dorazíme v celku. Při návštěvě místního sirotčince jsme se utvrdili v tom, že podmínky tu děti mají opravdu extrémně těžké. V jedné cimře tu žije asi 20 kluků mezi 6 až 15 lety a až tady jsem si uvědomil, jak si žijeme dobře."
 
Expedice sice dosáhla cíle, ale její cesta zdaleka nekončí. Ještě má před sebou několik dní natáčení a dlouhou pouť do České republiky, kam by měla dorazit koncem ledna. Proto držte LIAZce a doprovodu palce i nadále. Díky, že jste s námi!
 
Petr Vomáčka, ÚAMK

 

 

NSA
FIA
Plán akcí 2024
Olomoucký kraj
Sternberk
EXCALIBUR ARMY
RADIO HANA
ECCE HOMO PARK
UAMK
TV Morava
CarTec Olomouc
OLTV.CZ
ZZIP.CZ
facebook skupina ecce homo šternberk