Ecce Homo 2023 zná své vítěze: Merli opět kraloval, Trnka překonal český traťový rekord

Sdílet

Novinky | pondělí 05.06.2023

V neděli 4. června se uskutečnil 42. ročník Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu Ecce Homo Šternberk. Vítězem je italský démon Christian Merli, domácí Trnka skončil na druhém místě absolutně, třetí místo si odváží Iraola ze Španělska.


Nedělní závodní jízdy se oproti sobotním tréninkům značně protáhly. Na trati se během dne událo několik technických poruch i nehod. Byla potřeba několikrát během závodních jízd uklízet trať od oleje, tak, aby byla naprosto bezpečná pro ostatní jezdce. 

Absolutní prvenství si z Ecce Homo 2023 odváží Ital Christian Merli s vozem Osella FA30. Jeho nejrychlejší čas měl hodnotu 2:40,90. Christian vyhrál Ecce Homo letos už po šesté. 

Druhý absolutně se stal domácí pilot Petr Trnka na voze Norma M20 FC, který rozhodně své fanoušky nezklamal. Druhé místo v celkové klasifikaci je skvělý výsledek. K tomu můžeme přidat vítězství ve skupině E2-SC a především překonání českého traťového rekordu, který v loňském roce sám stanovil. Hodnota nového českého rekordu je nyní 02:44,37. Dokázal ujet i velmi rychlému Španělovi, v součtu o 0,78 sekundy. Joseba Iraola Lanzagorta s vozem Nova NP01 si ze Šternberka odváží bronz v celkové klasifikaci. 

 
Christian Merli, foto: Pavel Černil
 
Petr Trnka, foto: Honza Stránský 
 
 

V Kategorii 1 se vítězem stal David Komárek s exkluzivním vozem McLaren F1 Evo 2019. Překonal tak v tomto závodě i rychlého Bratschiho, který zajel velmi krásné vyrovnané časy. Komárek měl první závodní jízdu asi o dvě vteřiny lepší.

 

David Komárek, foto: Czech hillclimb Photographs
 
 

I historická vozidla znají svého vítěze. Nejlepším bylo opět italský pilot Piero Lottini, který kategorii historických automobilů na Ecce Homo vyhrává už po několikáté. Jezdí na voze Osella PA9/90 a jeho nejlepší nedělní čas byl 3:22,01.

Počasí na nedělní závod vydrželo po celou dobu slunečné, fanoušci kolem trati byli skvělí a bylo jich mnoho. Letošní ročník Mistrovství Evropy je za námi, děkujeme všem jezdcům, divákům, partnerům, pořadatelům, médiím a všem ostatním za přízeň.

Bc. Milena Schärferová, tisková mluvčí závodu Ecce Homo

 

Start Ecce Homo 2024:
FIA
Plán akcí 2024
Olomoucký kraj
Sternberk
EXCALIBUR ARMY
RADIO HANA
ECCE HOMO PARK
UAMK
TV Morava
CarTec Olomouc
OLTV.CZ
ZZIP.CZ
facebook skupina ecce homo šternberk
radioking.cz